Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co chytneš v žitě

6. 4. 2012

Povídkový film Co chytneš v žitě je prvním hraným filmem režiséra Romana Vávry. Tento nadaný režisér vystudoval Vysokou školu ekonomickou a pak absolvoval na FAMU katedru dokumentárního filmu. Film má tři povídky s názvy Osina, Stoh a Cesta.

Třetí povídka Cesta byla filmována v naší obci a v jejím okolí. Povídka pojednává o svatbě staršího páru a jízdě na nákladním automobilu k domovu. Část povídky je natáčena v sousedních Tvoršovicích v zámeckém parku a před hostincem pana Marka. Svatební hostina je natáčena v Nesvačilech v hostinci U Králů a pan Miloslav Král si v této povídce také zahrál  roli hostinského. Po svatební oslavě jedou novomanželé s bujarými svatebními hosty k domovu. Jedou po polní cestě kolem Hachlova vrchu směrem ke Skedni a tam jim nákladní automobil uvízne v blátě. Je to tam, co býval posed. Bujará společnost jde pro pomoc a novomanželé noc tráví mezi poli. Do role nevěsty obsadil pan režisér Ivu Janžurovou.

Záběry u nás v Nesvačilech byly natáčeny na sále v objektu hostince. Okna směrem do silnice byly potaženy černou folií a ze dvora byl sál nasvícen světly. Dění na sále jsme tak mohli pozorovat z terasy. Odpolední natáčení se tehdy protáhlo až do pozdních večerních hodin. Film měl premiéru v roce 1998.