Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tři chlapi v chalupě.

4. 4. 2012

    V roce 1962 a 1963 se vysílal velmi úspěšný seriál Tři chlapi v chalupě. Autorem byl Jaroslav Dietl, Jiří Hubač, Ilja Prachař. Režiséři František Filip, Václav Hudeček, Miloslav Zachata a Jaromír Vašta. Jednotlivé díly se vyráběly tak, že v pražské Měšťanské besedě se s herci nacvičily jednotlivé scény, které byly doplněny filmovým záznamem-filmem. Tehdejší televizní přenos se mohl uskutečnit pouze z televizní kamery a nebo prostřednictvím filmu. Takže to bylo dost náročné pro herce, režii i kameramany. Scény ve studiu se točily na pět, šest kamer a nezřídka se stávalo, že kamera měla poruchu. Dotáčky, tzn. část filmová pro jednotlivé díly, se natáčely v naší obci. Nesvačily se tak staly známou vesnicí v celém Československu. Každý díl začínal záběrem na ubíhající kreslenou krajinu se slovním doprovodem: "Za devaterými benzínovými pumpami a devaterými železničními závorami, za třemi velkými a důležitými okresy a za třemi velkými a nafoukanými vesnicemi  je jedno malé údolíčko zvané Oudolí a v něm jedna malá vesnička zvaná Ouplavice a v ní jedna malá chalupa úplně beze jména, a v té chalupě žijí tři velcí muži - Tři chlapi v chalupě".

    Hlavní postavy seriálu: Lubomír Lipský hrál dědu Václava Potůčka, Jan Skopeček hrál syna Václava Potůčka a Ladislav Trojan hrál vnuka Václava Potůčka. Děda Potůček byl zedník- penzista, syn byl předseda místního JZD ( Jednotné zemědělské družstvo) a vnuk byl předseda místní organizace  ČSM ( Československý svaz mládeže). Lubomír Lipský dlouho nevěděl, jak na tu roli dědy Potůčka. Až přišel na to, dát si do úst fajfku a šišlat. V době natáčení seriálu bylo panu Lubomíru Lipskému 39 let a role dědy Potůčka mu sedla dokonale. V seriálu hrálo mnoho vynikajících herců, ale díky dotáčkám i někteří obyvatelé Nesvačil. 

    Vždy se odvysílal jeden díl, čekalo se na reakci diváků, a pak trojice autorů napsala další díl. První tři díly, dle vyprávění člena televizního štábu, nezaznamenaly očekávaný úspěch. V televizi se začalo mluvit o průseriálu. Až po odvysílání čtvrtého dílu nastal obrovský úspěch u diváků. Časový úsek mezi jednotlivými díly byl cca pět týdnů.Z 18 dílů se zachovaly pouze tři. A to díl Kuře, Zajíc a Dirigent. Všechny díly se měly zkartovat, ale zásluhou televizního zvukaře pana Kamila Příhody se podařilo zachránit alespoň tuto část seriálu. Díky tomu tak můžeme sledovat na černobílých záběrech místa z naší obce. Pěkný záběr je např. na zahradě "U Koudelků", záběry na náves s původním rybníkem, záběr svatby ve statku u Veselých. Tam dostal malý Pavel Dvořák od paní Dany Medřické svatební koláče. No komu se to v životě podařilo! Tento záběr je z posledního dílu Dirigent.

    Seriál byl tak populární, že lidi dědu Potůčka brali jako normální občanskou osobnost. Když se točil poslední díl Dirigent, kde je i svatba dědy Potůčka, lidi stáli u silnice od Nesvačil až do Prahy a čekali na autobus se svatebčany. Na projíždějící autobus pak lidi mávali a v Praze Václavské a Staroměstské náměstí bylo plné, i když bylo špatné počasí. Filmová svatba probíhala na Staroměstské radnici. I tehdejší Večerní Praha psala o svatbě dědy Potůčka s paní Stellou Zázvorkovou, takže mnoho lidí to bralo jako skutečnost.

 

V roce 2012 to bylo přesně padesát let od začátku vysílání seriálu Tři chlapi v chalupě. Je krásné, že všichni tři Potůčkové se tohoto výročí dožili.