Jdi na obsah Jdi na menu
 


Msgre Josef Svátek

30. 12. 2012

    Dne 1. května 1866 se narodil v Nesvačilech č.p.12 pan Josef Svátek. Stavení se nachází na návsi v Koutech a říkávalo se tam U Bárů. Josef Svátek vystudoval římskokatolickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Vysvěcen na kněze byl v den svatého Prokopa 4. července 1889. Podstatnou část svého života prožil na farnosti v Lánech a to v letech 1904 - 1948. Jako lánský vikář měl blízký a vřelý vztah k prezidentu Masarykovi. V době onemocnění prezidenta v létě 1937 za jeho uzdravení sloužil mši svatou a denně vykonal do lánského zámku obvyklou první návštěvu, kde byl přijat osobním tajemníkem prezidenta dr.Schenkem. V noci 14. září 1937 prezident Masaryk umírá. V šest hodin ráno do kostela vedle lánského zámku přichází farář Msgre Josef Svátek se dvěma hochy a sám zvoní na umíráček.

    Pan farář Svátek měl celý život krásný a vřelý vztah ke své rodné obci a také k místnímu filiálnímu kostelu Nalezení svatého Kříže. Osobně se zasloužil o generální opravu tohoto kostela v letech 1929-1930. Msgre Josef Svátek se velmi dobře znal  i s místním páterem Otradovcem, kterému vždy pomohl radou a předával mu zkušenosti staršího duchovního.  Obec Nesvačily byla za druhé světové války vystěhovaná. Poslední mši svatou sloužil pan farář Otradovec  21. listopadu 1943. Ve stejný den přijel do Nesvačil pan Msgre Josef Svátek a na závěr bohoslužeb pronesl svůj poslední projev před vystěhováním. I když věděl, že v kostele mohou být udavači, tvrdě kritizoval počínání Němců. Po osvobození obce byl kostel Nalezení sv. Kříže opraven a pan Msgre Josef Svátek byl přítomen na svěcení mariánských soch. To bylo také poslední setkání s jeho milovaným rodištěm.

    V kněžské službě byl Msgre Josef Svátek jmenován vikářem, konsistorním radou, čestným papežským komořím a arcibiskupským notářem. Msgre (monsiňóre) je čestný titul pro římskokatolického duchovního.

1939-svatek-josef--hasik-jindrich---a009-f008.jpg Foto pana Msgre Josefa Svátka ve farním kostelu Nejsvětějšího Jména Ježíše v Lánech.

    Pan Msgre Josef Svátek zemřel 11. října 1948 a je pochován na hřbitově v Lánech. Tam je místo posledního odpočinku i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka ( 7.3.1850 - 14.9.1937) a členů jeho rodiny.

 

 

 

 

...